Skratky používané v motorizme


ABC - Active Body Control - zariadenie, ktoré by najmä v zákrutách malo eliminovať nakláňanie karosérie.

ABS - Systém, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies pri intenzívnom brzdení. Ak zistí, že ktorékoľvek koleso stojí, zníži brzdný tlak.

ACC - Adaptive Cruise Control označuje adaptabilný tempomat, ktorý bude pomáhať v kolónach udržiavať bezpečnú vzdialenosť najmä medzi nákladnými vozidlami.

Aditíva - Prímesi v pohonných látkach, ktoré pomáhajú zlepšiť ich antidetonančné, čistiace, antikorozívne alebo mazacie vlastnosti.

ALS - Zariadenie, ktoré v súťažných autách v turbe udržiava vyšší tlak pre okamžitú reakciu na pridanie plynu.

API - American Petroleum Institut. Číslo na obale za skratkou udávalo štandard motorového oleja.

ASR - Skratka pre protiprešmykový systém, ktorý používa automobilka Mercedes.

ATF - Automatic Transmission Fluid. Označenie olejov pre automatické prevodovky, používaný niekedy aj v posilňovačoch riadenia.

BAS - Skratka, ktorú používa Mercedes pre svoje zariadenie, ktoré spozná úmysel vodiča núdzovo brzdiť a pomôže dosiahnúť čo najvyšší tlak v brzdovej sústave.

Bi-litronic - Označenia firmy Bosch pre xenonový svetlomet, ktorý má iba jeden zdroj svetla pre stretávacie aj diaľkové svetlo.

CAN-Bus - Spôsob prepojenia a ovládania zariadení v automobile. Pokyn na vykonanie niečoho vyšle impulz, ktorý prechádza viacerými jedným vodičom pospájanými zariadeniami, ale iba zariadenie pre ktoré je určený reaguje. Tento systém eliminuje poruchovosť a výrazne

Climatronic - Samočinné ovládanie klimatizácie dokáže pomocou snímačov ovládať teplotu vzduchu, intenzitu a smer jeho prúdenia aj pri zmene vonkajších podmienok.

Common Rail - Druh vysokotlakovej vstrekovacej sústavy naftových motorov, ktorého časť spoločná pre všetky valce niekedy pripomínala koľajnicu.

CVT - Označenie samočinnej prevodovky s plynulou bezstupňovou zmenou prevodového pomeru.

DOHC - Double Overhead Camshaft - anglická skratka pre ventilový rozvod pomocou dvoch vačkových hriadeľov v hlave valcov.

E-Gas, Drive By Wire - Označenie elektronického spôsobu prenosu impulzov od plynového pedála k škrtiacej klapke.

EBD - Elektronické rozdeľovanie brzdného tlaku, reguluje tlak pri kolese, ktoré môže byť viac odľahčené alebo zaťažené. Eliminuje napríklad rozdielnú účinnosť brzdenia pri jazde s prázdnym alebo naloženým vozidlom.

ECU - Electric Control Units. Elektronické riadiace jednotky ECU sú počítače s pamäťami a procesormi, ktoré riadia chod zariadení napríklad riadiacich jednotiek motora, posilňovača riadenia, airbagov, klimatizácie, ABS,automatické prevodovky a ďalších. Koordina

EDC - Elektronic Diesel control - označuje elektronický systém riadenia vstrekovania naftových motorov.

EDS - Elektronische Differenzial Sperre. Nemecká skratka pre systém, ktorý pribrzdením prekĺzávajúceho kolesa napodobňuje činnosť uzávierky diferenciála.
Elektrohydraulický posilňovač riadenia - Je účinný iba vtedy, ak je to naozaj potrebné. Pomáha udržiavať lepší kontakt s vozovkou a ušetrí asi 0,2 l paliva oproti klasickému hadraulickému posilňovaču.

ESP - Electronic Stability Program. Neustále porovnáva hlavne hodnoty priečneho zrýchlenia, uhol natočenia volantu, rýchlosť vozidla a vopred pomáha pribrzdením kolesa eliminovať začínajúci šmyk. Do nižšej triedy vstúpil v Mercedese A.

ETS - Elektronická regulácia prešmykovania kolies.

EuroNCAP - European New Car Assessment Programme. Organizácia, ktorá od roku 1997 za podpory vlád krajín EU skúma a posudzuje bezpečnosť áut. Jej šéfom je Max Mosley, ktorý je zároveň prezidentom FIA.

Fading - Výrazne zníženie účinku bŕzd spôsobené varom a odparovaním brzdovej kvapaliny.

FAP - Skratka pre filter pevných častíc, ktorý je vo výfuku naftových motorov. Zachytené sadze v ňom zhoria asi v trojminútových cykloch. Podmienkou na činnosť je prísada Eolys v nafte.

FIA - Úrad, ktorý vydáva predpisy a pravidlá pre automobilový šport od F1 až po minikáry. Bez jej vedomia sa prakticky nesmú konať žiadne preteky.

FSI - Označenia koncernu VW pre motory s priamym vstrekovaním benzínu do valcov. (Fuel Stratified Injection)

Fuzzi Logic - Fuzzy Logic prispôsobuje radenie automatickej prevodovky charakteru jazdy. Rozozná športový štýl jazdy a dovolí vytáčať motor do vyšších otáčok.

GDI - Označenie benzínových motorov Mitsubishi s priamym vstrekovaním.

GPS - Global Positioning System. Umožňuje spojenie so štyrmi satelitmi, pomocou ktorého dokáže určiť presnú polohu. Je to základ pre navigačný systém.

Imobilizér - Zabezpečovacie zariadenie, ktoré bráni naštartovať automobil bez originálného kľúča. Tento kľúč má v sebe zabudovanú elektronickú jednotku, ktorá vysiela kód do imobilizéru.

Isofix - Jednotný spôsob na uchytenie detskej sedačky v aute.

Kit Car - Automobil homologovaný v skupine A s väčším rozsahom úprav (napr. rozchod kolies) a s jednou poháňanou nápravou, vyvinutý pre automobilové súťaže.

Lambda - Grécke písmeno, ktoré sa používa na označenie pomeru vzduchu a benzínu v zmesi.

Lambda sonda - Snímač umiestnený vo výfukovom potrubí pred katalyzátorom, ktorý analyzuje zloženie výfukových plynov a posiela údaje do riadiacej jednotky motora.

LSD - Limited slip differential. Diferenciál, ktorý sa s nárastom krútiaceho momentu uzatvára a pomáha preniesť v zákrutách ešte vyššiu časť výkonu na obe kolesá nápravy. Je súčasťou sériovej výbavy napríklad v športovej v Honde Integra.

MPI - Skratka pre Multipoint Injection - znamená, že každý valec má svoju vstrekovaciu dýzu na palivo.

MSR - Motors Schleppmoment-Regelung. Systém reguluje brzdiaci moment, ktorý motor vytvára pri spomaľovaní. Ak vodič podradí alebo uberie plyn, na šmykľavej vozovke, môže sa auto šmýkať. MSR rozozná túto tendenciu a brzdnie motora zmierni.

N-skupina - Skupina, do ktorej patria vozidlá určené na motoristický šport, s minimálnym rozsahom úprav. Dovolené je v podstate iba použitie ľubovoľných tlmičov, pružín a riadiacej jednotky motora.

PDS (Pumpe-Dűse System) - Systém vysokotlakového priameho vstrekovania nafty spoločným čerpadlom a tryskou. Jeho prostredníctvom je predvstrek i hlavný vstrek pod veľmi vysokým tlakom, ktorý môže presiahnuť až 200 MPa.

PES - Skratka pre Poly-Ellipsoid-System pomenováva svelomet v ktorom svetlo zo zdroja (halogénovej žiarovky alebo xenónovej žiarivky) prechádza cez projekčnú optiku so šošovkou. Dovoľuje úplne zmenšiť svetlomet.

Plynokvapalinové tlmiče pruženia - Sú odolnejšie, majú dlhšiu životnosť. Na nekvalitnom povrchuu v nich vďaka prídavku dusíka nepení olejová náplň. Tlumiče majú preto vyššiu účinnosť a zlepšuju jazdné vlastnosti.

Posilňovač bŕzd - Zariadenie ktoré v osobných automobiloch využíva podtlak v nasávacom potrubí na zníženie ovládacej sily brzdového pedála. Všeobecne sa začal používať koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia.
Rázvor - Vdialenosť osí prednej a zadnej nápravy. Spolu s dĺžkou karosérie je jedným z určujúcim rozmerov na triedenie automobilov do tried.

RDS - Radio Data System - označuje prenos dát z vysielača do autorádia, ktorý umožňuje zobraziť´vyslané údaje na displej, napríklad názov stanice, vysielanej relácie alebo presný čas.

SAE - Označenie pre Society of Automotive Engineers, ktorej normy sa používajú na označenie viskozity oleja. Označenie 0W (Winter) znamená olej riedky aj v tuhom mraze, SAE 50 je skoro ako med. Dnešné oleje majú takto označenú škálu použitia. Napr 5W 40.

SDI - Skratka koncernu VW pre atmosferický (bez turba) motor s priamym vstrekovaním nafty.

Spaceframe - Priestorový hliníkový rám v Audi A2 alebo A8. Pevná konštrukcia z odlievaných a kovaných dielcov, ku ktorej sú pripevnené hliníkové dvere a blatníky. Výhodou je až 40 percentná úspora hmotnosti, nevýhodou vysoká cena a komplikované opravy po havárii.

SRS - Skratka pre Supplemental Restranit System, čo je v podstate airbag.

TCS - Traction Contlol System. Zabraňuje prešmykávaniu poháńaných kolies napríklad pri zrýchľovaní. Obmedzí v okamihu výkon motora, prípadne s využitím snímačov otáčania pre ABS koleso pribrzdí.

TDI - Skratka koncernu VW pre prepĺňaný motor s priamym vstrekovaním nafty.

TFSI - Označenia koncernu VW pre motory s turbodúchadlom s priamym vstrekovaním benzínu do valcov. (Turbo Fuel Stratified Injection)

Tempomat - Tempomat je patentovaný výraz firmy Mannesmann VDO a označuje zariadenie na udržiavanie rýchlosti bez pridávania plynu.

Torsen - Spôsob konštrukcie diferenciála. Používal sa napríklad ako medzinápravový v automobiloch Audi Quattro.

Twin Spark - Pomenovanie, ktoré používa Alfa Romeo na označenie svojich benzínových motorov s dvoma zapaľovacími sviečkami v jednom valci.

V-Power - Označenie benzínov Shell, ktoré sa vyznačujú veľkou čistiacou schopnosťou. Benzín účinne rozpúšťa usadeniny na ventiloch, vstrekovačoch a dýzach. Z dlhodobého hľadiska má čistý motor nižšiu spotrebu a vyšší výkon.

Valvetronic - Označenie systému, ktorý zabezpečuje pomocou malého elektromotora a zvláštneho mechanizmu variabilný zdvih ventilov v motoroch BMW.

Vanos - Označenie mechanizmu premenlivého časovania ventilov v motoroch BMW.

VTEC - Označenie motorov Honda s premenlivým časovaním ventilov.

VVT-i - Označenie pre motory Toyota s variabilným časovaním nasávacích ventilov.

WRC - World Rally Car - súťažný automobil vyvinutý pod podmienkou účasti v MS. Objem turbomotora 2 litre, restriktor obmedzujúci výkon, pohon 4x4, minimálna hmotnosť 1230 kg, min. dĺžka 4 metre.

Autor: eMKa Slovensko Rubrika: TECHNIKA
Zdroj: http://www.referaty.sk
Výber vozidla

profituning-chiptuning-kamiony

Važení klienti, ponúkame Vám možnosť zvýšenia výkonu aj na kamiónoch.

Jednoznačne najčastejšie upravovaným strojom sú kamióny a ťahače, na ktorých dosahujeme skvelé a spoľahlivé výsledky. Nárast výkonu a krútiaceho momentu je vždy individuálny a zaleží od konkrétneho typu vozidla alebo stavebného stroja.

Všetky bližšie informácie Vám rád poskytne
Ján Cehula - 0918 65 65 37
Ivan Šoltýs - 0905 248 460

Traktor

Važení klienti, ponúkame Vám možnosť zvýšenia výkonu aj na priemyselných strojoch a stavebných mechanizmoch.

Jednoznačne najčastejšie upravovaným strojom sú traktory, na ktorých dosahujeme skvelé a spoľahlivé výsledky. Nárast výkonu a krútiaceho momentu je vždy individuálny a zaleží od konkrétneho typu vozidla alebo stavebného stroja.


Všetky bližšie informácie Vám rád poskytne
Ivan Šoltýs - 0905 248 460
Ján Cehula - 0918 65 65 37

V prípade, že sa v našej databáze Vaše vozidlo nenachádza, môže to znamenať, že Vami vybrané vozidlo zatiaľ nebolo pridané do nášho systému alebo jeho úpravu neponúkame. V prípade otázok nás, prosím, kontaktujte.