Meranie výkonu na valcovej stolici MAHA LPS3000

  • meranie
    01
  • meranie
    02
  • meranie
    03

Prečo je dobré dať si zmerať výkon vášho vozidla, či motocyklu?

meranie-vykonu-02Profituning v súčasnosti ponúka služby merania výkonu pre osobné automobily už na svojich šiestich pobočkách na Slovensku a v Českej republike. V Poprade a Bratislave je možnosť merania vozidiel aj s pohonom všetkých kolies 4x4 (4WD), v Košiciach, Liptovskom Hrádku, Zvolene a v Prahe je možné odmerať výkon pre automobily s pohonom prednej alebo zadnej nápravy (2WD).
 
Samotné meranie výkonu trvá iba niekoľko desiatok sekúnd, ale automobil je vystavený svojim hraničným hodnotám a preto musí byť vopred skontrolované a pevne ukotvené. Všetky merania výkonu sú na vlastnú zodpovednosť majiteľa vozidla. Profituning nezodpovedá za prípadné škody spôsobené skrytými vadami na motorovom, či inom rotujúcom mechanizme.

Meranie výkonu na valcovej stolici MAHA LPS 3000

meranie-vykonu-03MAHA LPS 3000 - elektrická vírivá brzda na meranie výkonu automobilov

1. Nezabudnite si na meranie automobilu priniesť ťažné oko (štandardne sa má používať ťahanie automobilu, my ho však používame na pevné ukotvenie automobilu počas merania výkonu).
2. Pred meraním výkonu si, prosím, skontrolujte, či má automobil správne nahustené pneumatiky.
3. Meranie výkonu nie je možné na protektorovaných pneumatikách.
4. Meranie výkonu možno vykonať iba po predložení originálu osvedčenia o evidencii vozidla (technický preukaz).
5. Nahláste akékoľvek neštandardné správanie auta. Informujte meracích technikov o prípadných poruchách na vozidle, všetkých zmenách, či úpravách, ktoré na automobile boli vykonané alebo zistené.

Viac informácií o meraní výkonu a technológii MAHA LPS 3000

MAHA - svetová špička v meracej autotechnike
 
Profituning sa rozhodol zakúpiť brzdu popredného nemeckého výrobcu MAHA. MAHA je svetový líder. Je to spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti auto-meracej a auto-servisnej technike.
 
Dynamometer LPS 3000 je moderné zariadenie na meranie výkonu a krútiaceho momentu automobilov nepriamou metódou. Meranie výkonu je s presnosťou do 2%. Na meranie výkonu sa používa elektrický vírivý dynamometer s cievkovým vinutím.
 
Dynamometer alebo tiež zariadenie označované, ako výkonová stolica, vykonová valcová brzda alebo valcovka je schopné merať automobily s benzínovými, dieselovými, plynovými alebo elektro motormi s manuálnymi alebo automatickými prevodovkami.
 
Odmerať dokážeme automobily s výkonom cez 500k a s krútiacim momentom do 1.000Nm. Rázvor kolies musí byť do 3,05m a vnútorný rozchod kolies musí byť najmenej 0,8m.

Čo nám meranie na zariadení MAHA LPS 3000 ponúka?

Na výkonovej valcovej brzde vieme zistiť a odmerať:
 
- maximálny výkon a priebeh výkonu
- maximálny krútiaci moment a priebeh krútiaceho momentu
- odchýlku tachometra automobilu
- odchýlku otáčkomera automobilu
- záťažovú simuláciu automobilu
- tlak turba
- množstvo prietoku vzduchu
- ale aj mnohé iné ...

Ako správne čítať graf? A čo všetko zistíte po meraní výkonu?

meranie-vykonu-04Firma Profituning neponúka za dlhší čas presnejšie meranie.
Oveľa dôležitejšie ako naťahovať dobu merania je vedieť automobil správne odmerať. Dôverujte naším technikom aj keď Vaše auto bolo odmerané skôr ako za 45 minút.
 
Doba merania
Sú automobily, ktoré dokážeme odmerať s presnosťou do dvoch percent už za dobu do 15 minút. Sú však automobily, obyčajne s pohonom všetkých kolies a automatickým radením rýchlostí, ktoré nám na brzde kladú väčšie časové nároky. Takéto automobily sa merajú zložitejšie a preto je možné, že na správne odmeranie výkonu si budete musieť počkať dlhšie.
 
Koniec merania
O konci merania alebo o opakovaní rozhoduje vždy náš obsluhovací technik. Práve on z priebehu merania vie usúdiť, či meranie brebehlo korektne a záver je správny.
 
Protokol z merania
Meranie výkonu sa končí odovzdaním vytlačeného protokolu alebo odoslaním protokolu elektronicky vo formáte .pdf.
 
Vysvetlenie kriviek
Protokol z merania obsahuje vždy dve hodnoty maximálneho výkonu, jednu hodnotu maximálneho krútiaceho momentu a jednu hodnotu výkonových strát. Všetky maximálne hodnoty sa uvádzajú pri konkrétnych otáčkach a rýchlosti.
 
Výkon motora - Pmot
Je to taký výkon, ktorý je odmeraný na výkonovej valcovej brzde bez akéhokoľvek ohľadu na platné svetové normy (ISO, DIN, EWG).
 
Korigovaný výkon - Pnorm
Je taký výkon, ktorý je odmeraný na výkonovej valcovej brzde a zároveň prepočítaný pomocou výpočtou platných svetových noriem (ISO, DIN, EWG). Korigovaný výkon je ten výkon motora, ktorý uvádza výrobca. Je to výkon, na ktorý sa vzťahujú vonkajšie vplyvy ako sú teplota, vlhkosť a tlak vzduchu.
 
Krútiaci moment - Mnorm
Krútiaci moment vychádzajúci z normovaného (korigovaného) výkonu. Krútiaci moment je počítaný podľa známeho vzťahu
 
M = ( Pnorm[kW] * 9.549 ) / n[min-1]
 
Krútiaci moment nám vyjadruje schopnosť auta dosiahnuť silu pri konkrétnych otáčkach.
 
Výkon na kolesách - Pkoleso
Je taký výkon, ktorý auto dosahuje na kolesách. Je to ten výkon, ktorý auto prenáša na vozovku cez kolesá.
 
Stratový výkon - Pstraty
Je to hodnota, ktorá vznikla ako súčet výkonových strát od všetkých pasívnych / rotujúcich odporov. Sem sa radia straty na koliesách, od trenia kardanov, diferenciálov, ložísk a iných.

Výber vozidla

profituning-chiptuning-kamiony

Važení klienti, ponúkame Vám možnosť zvýšenia výkonu aj na kamiónoch.

Jednoznačne najčastejšie upravovaným strojom sú kamióny a ťahače, na ktorých dosahujeme skvelé a spoľahlivé výsledky. Nárast výkonu a krútiaceho momentu je vždy individuálny a zaleží od konkrétneho typu vozidla alebo stavebného stroja.

Všetky bližšie informácie Vám rád poskytne
Ján Cehula - 0918 65 65 37
Ivan Šoltýs - 0905 248 460

Traktor

Važení klienti, ponúkame Vám možnosť zvýšenia výkonu aj na priemyselných strojoch a stavebných mechanizmoch.

Jednoznačne najčastejšie upravovaným strojom sú traktory, na ktorých dosahujeme skvelé a spoľahlivé výsledky. Nárast výkonu a krútiaceho momentu je vždy individuálny a zaleží od konkrétneho typu vozidla alebo stavebného stroja.


Všetky bližšie informácie Vám rád poskytne
Ivan Šoltýs - 0905 248 460
Ján Cehula - 0918 65 65 37

V prípade, že sa v našej databáze Vaše vozidlo nenachádza, môže to znamenať, že Vami vybrané vozidlo zatiaľ nebolo pridané do nášho systému alebo jeho úpravu neponúkame. V prípade otázok nás, prosím, kontaktujte.